Gebelikte Şeker

Normal yaşantınızda şeker hastalığınız olmasa da gebelikte seker hastası olduğunuz tanısı konulabilir. Buna gebelik şekeri denir.

Gebelik şekerini tespit edilmesi çok önemlidir. Bu tespit 24 -28. gebelik haftasında glukoz yüklemesi yapılarak gerçekleşir. Bir bardak şekerli su içmeniz istenir. 2 saat boyunca aralıklarla şeker seviyenize bakılarak teşhis konulur.

 Gebelikte şeker testi için alarm durumları;

  • Eşlerden herhangi birinin ailesinde şeker hastalığı varsa,
  • Sebebi bilinmeyen düşükler gerçekleşmişse,
  • Gebe kalmadan önce obezite tedavisi görülmüşse,
  • Daha önceki gebeliklerde şekere rastlanılmışsa,
  • Gebelik haftasına oranla daha iri bir bebek taşınıyorsa,
  • Gebelik öncesi polikistik over tanısı konmuşsa,

Bu gebeler şeker kontrolü açısından diğer gebelere göre çok daha yakın takip edilirler.

Yukarıdaki risk guruplarında olan gebelere şeker yüklemesi, gebeliğin daha erken haftalarında yapılmalıdır. Bu yükleme gerek duyulduğu takdirde birkaç defa tekrarlanabilir.

Gebelikte şekerin kontrol altında tutulmasının önemini açıklamak gerekirse:

Gebelikte kan şekerinin kontrol altına alınmaması, gelişimi iri bebeklerin doğum esnasında omuzlarının sıkışması sonucu ölü doğum gerçekleşmesine sebep olabilmektedir. Bebek doğum esnasında yaşamayı başarsa bile ilerleyen yıllarda ciddi kalp sorunları ve şeker hastası olma riski ile karşı karşıya kalır. Yani gebelikte şekeri kontrol altına alınmayan gebelerin bebeklerinin geleceklerinde ciddi sorunlarla karşılaşma oranları artmaktadır.

Gebelik şekeri; gebeliğin miadını tamamlayarak ya da tamamlamadan sonlanması durumunda kendiliğinden ortadan kalkan geçici bir hastalıktır. Kan şekeriniz doğum sonrası normal düzeyine hızlı bir şekilde dönse de, gelecek hayatınızda şeker hastası olma riskiniz normal şeker düzeyinde gebeliğini geçiren kadınlara göre çok daha yüksek olacaktır.

5.00 avg. rating (100% score) - 6 votes

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir