İDRAR ÖRNEKLERİNİN ALINMASI

Birçok metabolit analizi 24 saatlik idrarda yapılır. Analizi yapılacak parametrelerin stabilizasyonu için gerekli koruyucu maddeler idrar toplamaya başlamadan önce toplama kabına konulmalıdır. İdrar toplandıktan sonra dikkatlice karıştırılmalı, miktarı ölçülmeli, not edilip merkez laboratuara analiz için yeterli miktar vakumlu tüpe alınarak gönderilmelidir.
 

24 Saatlik İdrar Toplanması
Sabah ilk idrar tuvalete yapılarak mesane boşaltılır.
Sonraki idrarlar 24 saat boyunca idrar kabı içerisinde toplanır ve idrar kabı serin bir yerde saklanır.
Ertesi sabahki ilk sabah idrarı da toplama kabına alınarak en kısa zamanda laboratuara ulaştırılır.
Analiz için toplanan idrar dikkatlice karıştırıldıktan sonra 24 saatlik idrar hacmi ölçülür ve 20mL idrar örneği alınarak laboratuara gönderilir.
Hacim bilgisi kap üzerine not edilmelidir. Bazı testler için idrar koruyucuları kullanılmalıdır (Bkz. İdrar koruyucuları)
Bu durumda idrar koruyucusu kap içerisine önceden konularak toplama yapılmalıdır. Toplama boyunca kaba her idrar eklendiğinde kap çalkalanmadan dikkatlice karıştırılmalıdır.

İdrar Koruyucuları: Numune üzerine kullanılan koruyucu bilgisi not edilmelidir.

Hidroklorik Asit ( 2 L kap için 25 mL 6N HCl)
Borik asit ( 2 L kap için 4-5g borik asit )
Asetik asit
Bakır HCl, Borik asit veya Asetik asitli kap kullanılır
Kalsiyum HCl’li kap kullanılır

Metanefrin HCl, Borik asit, Asetik asitli kap kullanılır
Normetanefrin HCl, Asetik asitli kap kullanılır
VMA Özel Diyet ( 3 gün süreyle çikolata, kahve, muz, vanilyalı pasta ve yiyecekler, portakal, limon gibi yiyecekler tüketilmemeli; eğer bir sakıncası yoksa doktorunuza danışmak suretiyle hipertansiyon ilaçları ve aspirin ve türevi ilaçlar alınmamalıdır); HCl, Borik asit veya asetik asitli kap kullanılır.
5-HIAA HCl, borik asit veya asetik asit içeren kap kullanılır; Özel VMA daki diyet uygulanır. Son 72 saatte tüm ilaçlar kesilmelidir. Et, tavuk, balık, tavuk veya et suyu ve jelatin içeren gıdalar alınmamalıdır.
Epinefrin HCl, Borik asit veya asetik asitli kap kullanılır
Norepinefrin HCl, Borik asit veya asetik asitli kap kullanılır
Dopamin HCl, Borik asit veya Asetik asitli kap kullanılır
Sistin Son 48 saat içinde C vitamini kullanılmamalı, asitsiz kap verilir.
Aldosteron HCl, Borik asit veya asetik asitli kap kullanılır.
Sitrat Koruyucusuz
Serbest Kortizol Koruyucusuz
Okzalat HCl + diyet (3 gün boyunca çikolata, kahve, ıspanak gibi gıdalar alınmamalıdır; C-vitamini (Askorbik asit) içeren ilaçlar kullanılmamalıdır. İdrar toplanırken diyete devam edilir.
Porfirin Işık geçirmeyen kapta toplanır
5-hidroksiprolin İdrar soğukta saklanır; HCl, borik asit veya asetik asit içeren kap kullanılır. İdrar toplanmadan 72 saat öncesinden et, tavuk, balık, tavuk veya et suyu ve jelatin içeren gıdalar alınmamalıdır; eğer bir sakıncası yoksa doktorunuza danışmak suretiyle hipertansiyon ilaçları ve aspirin ve türevi ilaçlar alınmamalıdır.