Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan vitaminler yeterince alınmadığında birçok sağlık problemine yol açabiliyor. İşte vitaminler, bulundukları besinler ve sağlığa faydaları…


A ve E vitaminleri: Havuç, maydanoz, dereotu, ısırgan otu, pazı, taze nane, sarı biber, kayısı ve rokada bulunan A vitamini, enfeksiyonlara karşı savaşıyor, bağışıklığı güçlendirip, cilt sağlığını koruyor. Çam fıstığı, kayısı, kabak, lahana, marul, domates ve fasulyede bulunan E vitamini de bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra kalp sağlığını, cilt ve deri sağlığını güçlendiriyor.
K vitamini: Brüksel lahanası, kıvırcık marul, ıspanak, şalgam, pancar, pazı, kale marulu ve kuşkonmazda bolca bulunan K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlıyor.
B vitamini: Hayvansal gıdalar, erik, patates, brokoli, bezelye, kuşkonmaz, muz ve avokadoda bulunan B vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirerek kansızlığı engelliyor. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan B vitamini hafıza ve beyin sağlığı için de son derece önemli.
D vitamini: D vitamini kemik kaybını azaltıyor, kas gelişimini sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Peynir, tereyağı, yağlı balıklar, yumurta ve patates önemli D vitamini kaynakları. Ancak yiyeceklerden alınan D vitamininin aktif olması için yeterli güneş ışığı alınması da gerekiyor.
C vitamini: Kırmızı biber, maydanoz, şalgam, limon, lahana, kivi, çilek, yabanmersininde bolca bulunan C vitamini, tansiyonu düzenliyor, enfeksiyonlardan koruyor, diş sağlığına ve demir eksikliğine de iyi gelen C vitamini kilo kaybına da yardımcı oluyor.

Genetik yapınıza uygun sağlıklı ve fit bir yaşam için, Elab Laboratuvar Hizmetleri’nin Pathway Fit testinden faydalanabilirsiniz.

Pathway Fit testinin sizin için sunduğu birbirinden özel avantajları öğrenmek için mutlaka tıklayın; pathwayfit.elab.com.tr