Antikor testleri nedir ne amaçla kullanılır?

Antikor testleri olarak da adlandırılan kan testleri, daha önce virüsle enfekte olup olmadığınızı göstermeye yarar. Vücudumuza yabancı bir molekül girdiği zaman, savunma sistemi bir seri reaksiyonu başlatır. Bunların en önemlisi de antikorlardır. Antikorların görevi hem acil olarak bağışıklık sistemini uyarmak ve gerekli hazırlıkları yapmasını sağlamak hem de daha sonraki saldırılara karşı da bağışıklık sisteminde hafıza gelişmesini sağlamaktır. Antikorların oluşması için belirli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Birinin enfekte olduğu zamana ve testin zamanlamasına bağlı olarak, test mevcut COVID-19 enfeksiyonu olan bir kişide antikor bulamayabilir. Bu sebeple antikor testleri, şu anda COVID-19 hastası olan birini teşhis etmenin tek yolu olarak kullanılmamalıdır.

Covid-19 IgG ve Covid-19 IgM antikorları ne anlama gelmektedir?

Covid-19 IgM antikoru akut enfeksiyonları tespit etmeye yardımcı olmak için kullanılabilir; IgM antikoru, Covid-19 ile enfeksiyondan sonra üretilen ilk antikordur. Covid-19 IgM pozitif olan kişilerde tanıyı koymak için Covid-19 RNA ölçmek için PCR testi ve akciğerlerin durumunu görmek için de akciğer tomografisi önerilmektedir.

Covid-19 IgG antikoru akut enfeksiyon döneminin geçtiği ve hafızaya alınan bağışıklığın gösterilmesinde kullanılmaktadır. Covid-19 IgG antikor pozitifliği kalıcı bağışıklık oluştuğu anlamına gelmez. Yine de vücudun hiç antikor oluşmamış bir kişiye göre daha korunmalı olduğunu gösterir. Özellikle aşı çalışmaları sonucunda antikor oluşup oluşmadığını anlamak için son derece faydalıdır.

Covid-19 antikor ölçüm yöntemleri nelerdir?

Covid-19 antikorları ölçmek için “immunassay” adı verilen yöntemler kullanılır. İki cins “immunassay” yöntem vardır. Birincisi otomatik cihazların kullanıldığı “microelisa veya chemiluminescence” yöntemi diğeri ise hızlı test veya kart testlerdir.

Bu yöntemlerin en hassası “microelisa veya chemiluminescence” cihazlarıyla yapılan otomatik ölçümlerdir. Antikor ölçümünde altın standart olarak bu yöntemler kullanılır. Bu ölçümler rakamsal değerle sonuç verdikleri için yorumdan uzak objektif neticelerdir. Ayrıca otomatik cihazlarla ölçüm yapıldığı için teknik personel becerisine veya yorumuna bağlı test sonuçları etkilenmez.

Diğer bir yöntem ise kart testlerle antikor ölçümleridir. Herhangi bir cihaz kullanılmadığı için sonuçlar sübjektif olup rakamsal bir değer içermezler. Dolayısıyla sonuçların yorumu teknik personelin bilgisine ve ölçüm kurallarına ne kadar uyduğuyla orantılı olarak farklılıklar gösterebilir.

 

Sonuçlar nasıl yorumlanır?

IgG IgM Yorum
 

Negatif

 

Negatif

 

Virüsle hiç karşılaşmamış ve bağışıklık oluşmamış. Belirli aralıklarla test yapılması önerilir.

 

Negatif

 

Pozitif

 

Virüsle yakın zamanda karşılaşmış, henüz uzun süreli bağışıklık oluşmamış. Mutlaka PCR testi ve Akciğer tomografisi yaptırması önerilir.

 

Pozitif

 

Pozitif

 

Virüsle karşılaşmış aktif dönemin sonuna gelmiş, uzun süreli bağışıklık oluşmaya başlamış. Mutlaka PCR testi ve Akciğer tomografisi yaptırması önerilir. Ayrıca antikor testinin de 7-10 gün sonra tekrar yapılması önerilir.

 

Pozitif

 

Negatif

 

Virüsle daha önceden karşılaşmış, Aktif enfeksiyon dönemi sona vermiş ve uzun süreli bağışıklık oluşmuş.

 

Bilgi almak için bize ulaşın.