Covid-19 Antikor Testleri

Covid-19 taraması, tanısı ve tedavi gören hastaların takibinde faklı laboratuvar analiz yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu sebeple test yapılmadan önce amacın doğru saptanması doğru test algoritmasının oluşturulması için hayati önem taşımaktadır.

Tarama (Seroloji &Antikor) Testleri

a. Chemiluminescence (Gold standart, çalışma süresi kısadır, çapraz reaksiyon yok denecek kadar azdır)
b. ELISA (IgM antikor çapraz reaksiyon verebilir, çalışma süresi daha uzundur)
c. Card testler (rapid testler) %50-65 arasında hassasiyete sahip olup yanıltıcı sonuç verebilirler.

Tarama Testleri Covid 19 Antikor Testleri

Bağışıklık sistemi karşılaştığı enfeksiyonlara karşı savunma sitemini aktive ederek IgG, IgM ve IgA olmak üzere antikor adı verilen özel bağışıklık proteinlerini üretir. Antikor seviyelerini ölçülmesiyle vücudumuzun çeşitli enfeksiyonlara verdiği yanıt araştırılmaktadır. Antikor testleri kişiden alınan kan örneğinden elde edilen serumda ölçülmektedir.  

Covid-19 Antikor Açıklama
 

IgG Pozitif

 

Virüs ile daha önce karşılaşıldığını gösterir. Eğer IgG tek başına pozitif ise enfeksiyonun aktif dönemi sona ermiş ve bağışıklık sisteminde yanıt oluşmuş demektir. Uzun süre pozitif kalır. Eğer IgM ile birlikte pozitifse, aktif enfeksiyon döneminin sonuna gelindiğini gösterir. 3-4 hafta sonra testi tekrar etmekte fayda vardır.

 

 

IgM Pozitif

 

Virüsle karşılaşıldığını ve aktif enfeksiyon sürecinin devam ettiğini gösterir.

 

 

Eğer kişilerde total antikor yetmezliğinin olduğu immünyetmezlik sendromları gibi hastalıklar yoksa tarama maçıyla antikor testlerinin kullanılması hem hızlı hem ucuz hem de güvenilirdir.

Covid 19 Antikor Testleri (Chemiluminescence)

Electrochemiluminescence teknolojisinin kullanıldığı yüksek hassasiyet ve özgüllüğe sahip bir yöntemdir. Pazarda 3 firmanın kitleri bulunmaktadır.

o Roche Diagnostics: Covid-19 IgG
o Abbott Diagnostics Covid-19 IgG ve Covid-19 IgM(Temmuz ayı içerisinde pazarda olacak)
o Biomerieux Covid-19 IgG ve Covid-19 IgM (Henüz sağlık bakanlığı onayı aşamasında)

Bu testler özellikle enfeksiyona cevabı ölçmek için özellikle şirket çalışanları gibi kalabalık grupların hızlı, güvenilir ve ekonomik bir şekilde taranması için kullanılmaktadır. Abbott ve Roche Diagnostics tarafından geliştirilip piyasaya sunulan yüksek duyarlılıklı (yaklaşık %99) Covid-19 IgG testi kişinin enfeksiyonla karşılaştığını ve bununla ilgili olarak bağışıklık sisteminin yanıt verdiğini gösterir.

Kalabalık grupları hızlı ve ekonomik bir şekilde taranabilir
%99 gibi yüksek hassasiyet oranıyla sonuç verirler
Sonucu Negatif çıkan kişileri virüsle karşılaşmamış ve enfekte olmamış olarak kabul edebiliriz.

Covid 19 Antikor Testleri (ELISA)

Chemiluminsecence yöntemine göre daha düşük hassasiyete sahiptir ve çapraz reaksiyonlardan etkilenebilir. Covid-19 IgM antikorlarını taramak için chemiluminsecence yöntemler henüz hazır olmadığı için ikinci en iyi yöntem olarak tercih edilebilir.

Kalabalık grupları hızlı ve ekonomik bir şekilde taranabilir
%99 gibi yüksek hassasiyet oranıyla sonuç verirler
Sonucu Negatif çıkan kişileri virüsle karşılaşmamış ve enfekte olmamış olarak kabul edebiliriz.

Card Testler & Rapid Testler

Bu testler adından da anlaşılacağı üzere, herhangi cihaz kullanılmadan uygulandığı için duyarlılığı çok fazla değişkenlik gösteren bir test grubudur. Testin yorumu teknisyenden teknisyene ve değerlendirmenin ne zaman yapıldığıyla ilintili olarak farklılık gösterir. Bu da testin analitik hassasiyetinin çok düşük olmasına sebep olmaktadır.

Tarama testlerinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Hassasiyet oranları %50 ile %65 arasında değişmektedir.
Sonuçlar güvenilir değildir.

Sık Sorulan Sorular

Antikor Nasıl bakılıyor?

Kan örneğinden bakılıyor, damardan kan almamız gerekiyor

Ben daha önce kart test yaptırdım. Aynı mı?

Hayır. Kart testler güvenilirlikleri çok düşük testlerdir. O yüzden biz hiç getirmedik ve kullanmayı da doğru bulmuyoruz. Bizim kullandığımız test tam otomatik cihazda mikro elisa yöntemiyle çalışıyor.

 

Açlık tokluk fark eder mi?

Hayır fark etmez.

Güvenilirliği ne kadar?

Hassasiyeti%99, Özgüllüğü %99

Neler bakılıyor?

Covid-19 IgG antikoru ve Covid-19 IgM antikoru tek tek bakılıyor. Buna göre yorumunuzu yapıyoruz.

Benim daha önce PCR testim pozitif çıktı. Ne zaman baktırmam gerekir?

PCR testini yaptırdığınız tarihten sonra 4-6 hafta geçmiş olması yeterli.

Ben daha önce daha ucuza yaptırdım bu neden pahalı?

Daha önce yaptırdığınız kart testtir. Kart testler çok basit ve güvenilir olmayan testlerdir. Ancak tarama amacıyla %50-70 doğrulukla kullanılabilirler.

Ben İstanbul dışındayım nasıl yaptırabilirim?

Bulunduğunuz yerde kırmızı kapaklı tüpe kan aldırıp bize gönderebilirsiniz. Soğuk ortamda olmasını istiyoruz. Marketlerden temin edebileceğiniz 2 adet mavi jele sararak bize gönderebilirsiniz.

Antikor koruyucu mu?

Oluşan Covid19 IgG antikorları belli oranda koruyuculuk sağlayacaktır. Kalıcı bağışıklık sağlayıp sağlamadığı veya Covid-19 IgG pozitif kişilerin tekrar virüs kapıp kapmayacağı ile ilgili bilgiler henüz kesinleşmemiştir.

Antikor ömür boyu pozitif kalacak mı?

Bununla ilgili henüz kesinleşmiş bilgiler yok. Zaman içinde göreceğiz.

PCR Testi, hastalığın bulaşmasından kaç gün sonra sonuç verir?

Bunu net olarak söylemek kolay değildir, ancak ortalama 4-6 günden itibaren PCR ile tanı konulabileceğini söyleyebiliriz.

Sadece IGG bakılsa olmaz mı?

Sadece Covid-19 IgG bakılması eksik bilgi sağlar. Aktif enfeksiyon döneminde olan kişilerin atlanmasına sebep olur.

İş yerinde çalışanların sosyal hayatı devam ediyor. Ne sıklıkta test yaptırmalıyız?

İşyerinde çalışanların kalabalıkla teması ve görevleri dikkate alınarak 1-3 ayda bir test tekrarı yapılması önerilmektedir.

Herhangi bir semptomum olmadı, PCR Testi mi yaptırmalıyım yoksa Antikor testi mi?

İkisinin kullanım yeri birbirinden farklıdır. Şüpheli teması takiben en erken yapılabilecek test PCR testidir. Antikor testi şüpheli teması takiben en erken 5 hafta sonra yaptırılabilir.

PCR Testi %60 güvenilir diyorlar doğru mu?

PCR testinin doğru sonuç verebilmesi için aşağıdaki faktörler önemlidir.

Örneklemenin doğru yapılması. Burundan derin sürüntü örneği alınması
RNA yıkılımı çok hızlı olduğu için alınan sürüntüörneğinin ivedilikle özel RNA koruyuculu transport sıvısına aktarılması önemlidir.
İzolasyon fazı olan uzun PCR yapılması. İzolasyon fazı sayesinde sadece Covid 19 virüsüne ait genetik materyal izole edilerek çoğaltılır. Böylece testin kesin sonuç vermesi sağlanır.

Testlerin Hassasiyeti (Sensitivity) ve Özgüllüğü (Specifity) ne demektir?

Hassasiyet (Sensitivite): Testin hiçbir pozitif vakayı kaçırmaması demektir. Ama bu yapılırken yalancı pozitif sonuçlara katlanmak gerekir.

Özgüllük (Specificity): Testin Pozitif bulduklarının gerçekten pozitif olması demektir. Bu durumda bazı vakaları atlamayı göze almak demektir.

Covid 19 için ideal test yüksek hassasiyete sahip antikor testlidir. Bu sayede hiç vaka atlanmaz ama yalancı pozitif sonuçlar mutlaka olacaktır.  

Bütün microelisa otomatik IGM/IGG testleri aynı kalitede midir?

Bütün kitler aynı kalitede değildir. Her kit üreticisi farklı cins kit içeriği kullanarak test üretimini yapmaktadır. Ayrıca bu testlerin ölçüm sistemleri de birbirinden farklıdır. Bu sebeple kullanılacak testin mutlaka gerçek hasta serumları üzerinde laboratuvarın denemesi ve belirli bir bilgi birikimine sahip olduktan sonra testleri hastalara uygulaması önerilmektedir.