Bazı kurutucular mikropları yok etmek yerine onları daha da bulaştırır!

Grip ve diğer virüsleri uzak tutmanın kesin yollarından biri de elleri sık sık ve iyi yıkamaktır.

Ancak mümkünse, umumi tuvaletlerde yüksek hızlı jet hava kurutucularından kaçının. Araştırmalar, bu mekanizmaların mikropları çıkarmadan ziyade yaydıklarını gösteriyor. Aynısı ılık hava kurutucular için de daha az ölçüde de olsa geçerlidir.

Sık sık el yıkamanın hastalığın yayılmasını önlemenin anahtarı olduğu hep söylenir. Ancak ıslak eller bakteri bulaşma riskini arttırır, bu nedenle kurutma işlemi önemlidir.

Sağlık ve gıda endüstrisi el hijyenine büyük önem vermektedir. Bunun nedeni virüs veya bakteri bulaştırmanın hayati anlamında önemli olmasından ileri gelir. Coli ve Norovirüs insanları ağır ve hatta kritik bir şekilde hasta edebilir.

Sonuç olarak, birçok araştırma el yıkama ve el kurutma tekniklerine odaklanmıştır.

Bir çalışmada, mikrobiyologlar jet hava kurutucularını sıcak hava kurutucuları ve kağıt havlularla karşılaştırdılar. Buldukları şey rahatsız edici oldu:

Jet hava kurutucusu, altı farklı yükseklikte, ılık hava kurutucusundan 20 kat daha fazla virüs ve kağıt havlulardan 190 kat daha fazla virüs dağıttı.

Virüsün etkisi en fazla 2 fit ile 4.1 fit arasındaydı ki bu küçük bir çocuk için yüz seviyesinde…

Jet hava kurutucusunun dokuz farklı mesafeden, ılık hava kurutucusundan 20 kat daha fazla virüs ve kağıt havlulardan 190 kat daha fazla virüs yaydığı gözlendi.

Jet hava kurutucular, havayı çok yüksek hızlarda yanlara doğru zorlar. Sıcak hava kurutucular buharlaşma ile çalışır. Kağıt havlular suyu emer.

Ellerinizi kağıt havlularla kurutmak yalnızca daha hızlı kurumalarını sağlamakla kalmaz, sürtünme de bakterileri temizler.

Kaçınılması gereken bir başka seçenek de kumaş havlu dispenseridir. Dönme eğiliminin sonunda bulunan kumaş parçası tekrar tekrar kullanılabilir. Bu, mikropları elden ele verir.

İLGİLİ: Mikropları Bulunacak Şaşırtıcı Yerler – Ve Onlardan Nasıl Kaçının

 

Ellerinizi gerçekten temiz tutmanın en iyi yolları şunlardır:

Sıcak veya soğuk su kullanın. Ellerinizi ıslatın, sonra musluğu kapatın, sonra sabun uygulayın.

Sabunu iyi köpürtün, ellerinizin arka tarafını, parmaklarınızın arasını ve tırnaklarınızın altını yıkayın.

Ellerinizi 20 saniye boyunca yıkayın.

Temiz, akan su altında iyice durulayın.

Elleri temiz bir havluyla kurulayın veya havada kurutun.

Son çare: El dezenfektanları!

El dezenfektanları hijyenik bir maddenin hiç olmamasından daha iyidir. Ancak görünür kir veya yağları temizleyemezler, tüm mikropları öldüremezler ve zararlı kimyasalları ortadan kaldırmazlar.

El dezenfektanları tek seçeneğinizse, en az yüzde 60 alkol olduklarından emin olun.

Umumi bir tuvaletteyken, düşük teknolojinin (kağıt havlu) bazen yüksek teknolojiden (jet kurutucu) daha iyi olduğunu unutmayın.