Yastığınız her sabah uyandığınızda boyun ağrısına mı yol açıyor? Boyun ağrınızı hafifletecek bir yastığı nasıl seçebileceğinize dair ipuçlarımız işinize yarayacaktır.

Yastığınız boynunuza ve uykunuza zarar veriyor mu?

Akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza sürekli bakmak boynunuzun ağrımasına, bir sorun haline gelmesine neden olur. Bu, teknoloji boynu olarak da adlandırılır.

Başınız öne doğru eğik dururken sırtüstü yatmak sorunu daha da kötüleştirir. Bir yastık, boynunuzu aşağı veya yukarı bükmek yerine yatağa paralel tutmalıdır. İşte boyun dostu bir yastık seçmek için ipuçları:

  1. Konumunuza uyum sağlayan yastıklar en iyisidir

Servikal kontur yastıkları çoğu insan için en iyi sonucu veriyor. Başınız merkezdeki bir çöküntüde durur. Boynunuz yatarken daha az ya da daha yüksek bir tarafa ya da yatarken daha yüksek bir yana yatar. Köpük kontur yastıkları boynunuzu desteklemede en iyisidir.

  1. Lateks köpük genellikle en iyi malzemedir

Doğal lateks size ideal bir destek sunar. İnsanlar geceleri sıcak olduklarının farkında olamazlar. Bu huzursuz bir uykuya neden olabilir. Daha soğuk uyuyarak, daha derin uykuya dalabilirsiniz.

  1. Tüy yastıklar en boyun ağrısına neden olur

Tüy yastıklar uygun fiyatlı olabilirler, ancak çok fazla boyun stabilitesi sağlamazlar. Yerleştikten sonra çok rahat hissedersiniz. Ancak yattığınız zaman tüyler hareket eder, bu yüzden ağrıya neden olur. Kuştüyü yastıklar biraz daha destekleyicidir, ancak yine de kabarıklık gerektirir. Bununla birlikte, hayvan tüyüne karşı alerjiniz varsa, bu dolgu maddelerin hiçbiri sizin için işe yaramaz.

  1. Karabuğday yastıkları ideal bir alternatif

Pilavı, salatası, ekmeği yapılan karabuğdayın kabuklarından ise özel bir yastık üretiliyor. Kimyasal maddeler kullanılmadan üretilen bu yastık baş ve boynun yapısına göre şekil alıp, ağrıların yaşanmasının önüne geçiyor.

  1. Karışık dolgu maddelerinin faydaları belirsizdir

Karma dolgulara sahip yastıklar hakkında çok fazla malzemeye sıkışmış veya çok kabarık kalan yastıklar boynunuzu garip bir konumda tutabilir. Doğru seçilmiş birçok yastık, sıcacık ve davetkar görünümüyle odanızı bir anda bir uyku spasına dönüştürebilir.

  1. Yan yatanlar için kalın yastık

Yan yatarak uyuyanlar daha kalın yastıkla rahat ederler. Omuzlarınızın üzerinde uyumak, boynunuzu havada bırakacağı için ekstra bir desteğe ihtiyacınız olur. Bunu da kalın bir yastık sağlar.

  1. Yatağınızın sertliğini veya yumuşaklığını göz önünde bulundurun

Daha sert bir yatağınız varsa, daha kalın bir yastığa ihtiyacınız olacaktır, çünkü omzunuz yatağa çok fazla batmaz. Yastığın başınızla yatağınız arasında daha büyük bir boşluk doldurması gerekir. Battaniyelik, şilte ya da yastık döşek varsa, omzunuz yatağa batacağından daha ince bir yastığa ihtiyacınız olacaktır. Yastığın omuzla başınız arasında daha küçük bir boşluk doldurması gerekebilir.