Toksik insan lafını son zamanlarda çokça duymaya başladık, bir insanı toksik yapan nedir ve bu insanları nasıl anlarız?

Büyüleyici ve çekici tarafları vardır

Tabi ki bütün büyüleyici ve çekici insanlar toksik değildirler, ancak toksik insanlar size hemen bu yüzlerini gösterirler. Bu insanlar genellikle karşılarındaki kişiyle aradaki bağı korumak için aynı çarpık yöntemle ilişkilerine yaklaşırlar. Genellikle yetenekli insanlardır ve ilgi çekmek için büyük yetenekleri vardır. Büyüleyici, baştan çıkarıcı, yaklaşımı konusunda çok yetenekli olduklarından ya romantik ya da platonik partnerlerini kendi bükülmüş ve çarpık dünyalarının içine çekiverirler.

Enerjinizi çalarlar

Toksik insanlar genellikle enerjinizi emen vampirler gibidir, onlarla olan etkileşiminiz hemen enerjiniziçalar. Onlar çoğunlukla dramatik, muhtaç ve yoğunilgi gerektiren ve sizi yoran insanlardır. Eğer hayatındaki birisinin zehirli olduğundan şüpheleniyorsanız, onlarla vakit geçirdikten sonra nasıl hissettiğinize dönüp bakın.

Sohbetleriniz hep onlar hakkındadır

Hayatınız üzerinde toksik etkisi olduğundan şüphelendiğiniz bir kişiyle yarım saat vakit geçirdiniz. Sohbetinizin yüzde kaçı onun hakkındaydı? Yaşamınız hakkında veya yaptığınız herhangi bir şey hakkında herhangi bir soru sordu mu? Toksik insanlar, ilginin herzaman kendileriüzerine çevirmenin yollarını bulurlar ve konuyu kendinize kaydırmaya çalışırsanız, sizi umursamamakla ve ilgisizlikle suçlarlar.

Şakayla karışık söyledikleri hep fazla ileri gider

Arkadaşlar birbirlerini kızdırır ve bu oldukçanormaldir. Ancak çevrenizdeki birisinin sürekli olarak işleri çok ileri götürdüğünü fark ederseniz, toksik bir kişi olma ihtimali yüksektir.

Kurban rolünü oynamayı iyi bilirler

Yaptıklarıyla ilgili yüzleştiğinde, toksik bir insan işleri tersine çevirir ve hareketlerini kabullenmek yerine,karşısındaki insanı kötü ya da aptal hissettirmeye çalışır. Bu insanlar karşılarındakini manipüle etmeyi erken yaşta öğrenir ve başlarlar.

Peki “toksik” insanlarla nasıl başa çıkarsınız

Yaşamınızdaki birinin yukarıdaki özelliklerin bir kısmına veya çoğuna uyduğunu belirlediniz – şimdi ne? Ne yazık ki, bazı toksik insanlar hayatınızdan kesip atmak o kadar kolay olmayabilir.Ancak toksik bir ilişki bırakmanın püf noktaları aşağıda yazmaya çalışalım.

Profesyonel yardım alın – Eğer ilişkinin sizin için kötü olduğunu biliyorsanız, onu koparmak oldukça kolay olmalı, değil mi? Ne yazık ki hayır. Aşk biyolojik olarak bağımlılık yaratan bir şeydir. Bir psikolog ya da bir uzmandan yardım isteyin.

Kendinizi olumlu şeylerle kuşatın – Bir süredirtoksik bir ilişki içindeyseniz, muhtemelen birkaç arkadaşınız bu kişinin sizin için doğru olup olmadığına dair endişelerini dile getirmişlerdir. “Sonunda onu bırakmaya karar verdiğinizde,sizi yeniden inşa edecek ve ne kadar harika olduğunuzu hatırlatan içten, pozitif arkadaşlarınızla ve ailenizle mümkün olduğunca çok zaman geçirin.

Kendinizi sorgulamayın – Zehirli bir insandan ayrılmak hızlı bir koşu değil bir maratondur. Muhtemelen, ilişkiniz artık bitti dedikten sonra, eski sevgiliniz sizinle iletişim kurmaya çalışacaktır ve muhtemelen ilişkinin erken, mutlu günleri düşünmeye başlayacaksınız. Bu durumda, ilişkinizi sonlandırmaya karar verdiğiniz nedenlerin bir listesini yazmanız ve bir zayıflık anı hissettiğinizde çıkarmanız ve tekrar okumanız oldukça faydalı olacaktır. Eğer bu işe yaramazsa, destekleyici bir arkadaş, aile üyesi veya iş arkadaşı aramayı deneyin.