Kadın Sağlığı Erkek Sağlığı

Kadınlarda 40 yaş üstü Check Up

Check up yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına gerekli özeni göstermesi açısından önemlidir. Bazı hastalıkların erken teşhisinde son derece önemli olan check up, erken farkındalıkla kişinin yaşam konforunu artırmasına, yaşam süresini de uzatmasına yardımcı olur. Check up yaptırarak gelecekte oluşabilecek olası sağlık sorunlarına karşı karşı önleminizi alabilirsiniz.

Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi yaşla birlikte birçok sağlık sorunu ortaya çıkmar. Kadınlarda daha sık görülen hastalıklar, jinekolojik kanserler, hormonal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalıklar ve kardiyolojik sorunların erkenden teşhis edilmesi ve koruma önlemlerinin alınması açısından check-up programları son derece önemlidir.

Özellikle son yıllarda kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması ve stres altında çalışması, sigara içme oranlarının yükselmesi gibi etkenler birçok hastalık için risk faktörlerini artırmıştır. Bu nedenle erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da düzenli sağlık kontrolleri erken tanı ve tedavi açısından önem taşımaktadır.

40 yaş üstü kadınların check-up programlarının içeriği, yaş, kilo, var olan kronik hastalıklar, ailesel risk faktörleri gibi etkenlere bağlı olarak oluşturulmaktadır. 40 yaş üstü kadınların da hiçbir şikayeti olmasa dahi Check-Up yaptırması sağlıklı bir yaşam sürdürmesinde yarar sağlayacaktır.

Kan sayımı ile bağışıklık sisteminiz, anemiler ve pıhtılaşma hücreleriniz gözden geçirilir. Kan şeker düzeyi, böbrek fonksiyonları, karaciğer fonksiyonları, kan yağları ve sıvı elektrolit dengesi ölçülür. İdrar ve dışkı örneği incelenir. Tiroid bezinin çalışması, Hepatit B, Hepatit C ve HIV enfeksiyonları taranır. Görüntüleme tetkikleri ile akciğerler, kalp ve iç organlar değerlendirilir. Değerlendirmeler uzmanlarımız tarafından yapılır ve gerekli tavsiyelerde bulunurlar.