Kadın Sağlığı Erkek Sağlığı

Genel Bilgiler

Laboratuar analizlerinin performansını etkileyen unsurların başında, doğru örnek alımı ve örneklere ait işlemlerin doğru bir algoritmayla yapılması gelir. Modern teknoloji tüm bu işlemlerin hatasız ve süratle yapılması için gereken tüm kolaylıkları sağlamaktadır.

Örneklerin uygun koşullarda laboratuara ulaştırılması ve laboratuarda yine uygun koşullarda işlem görmesi son derece önemlidir. Bu işlemlerin nasıl yapılacağıyla ilgili algoritmalar her sene AACC (Amerikan Klinik Biyokimya Cemiyeti) tarafından her test için ayrıca yayınlanmaktadır.
Elab laboratuarında tüm örnekler uygun şekilde transport edilerek hızla merkezimize ulaştırılır.
Örneklerin analizi sırasında biyokimyasal reaksiyonlara etki edecek ilaç, herbal ürün kullanımı vb durumlar not edilir ve raporlama sırasında bunların analize etki edip etmediği hakkında bilgi verilir.
KAYIT İŞLEMLERİ

Güvenilir ve hızlı bir şekilde laboratuar sonucu alabilmek için

bu bölümdeki yazılanları dikkatle okuyunuz.
Bu bölümde kitapçıktan ve web sitesi üzerindeki bilgilerden azami şekilde yararlanmak için kısa ipuçları verilmiştir.
Örneklerin Tanımlanması: 3 ayrı yöntemle örneklerin kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  1. www.elab.com.tr üzerinden online işlemler bölümüne girdiğinizde kayıt veya sonuç görüntüleme işlemlerinden bir tanesini seçerek hızla test kaydı ve örnek kimliklendirme işlemini yapabilirsiniz. Bu bölüme ilk girişinizde “beni hatırla” seçeneğini işaretlediğinizde bir daha kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek kalmadan bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Kuruma özel “Kullanıcı adı veya şifrenizi” kaybettiğiniz takdirde lütfen merkezimize başvurunuz.
  2. Test kitapçığı üzerinden barkod tabancası yardımıyla testleri seçip test isteği yapabilirsiniz. Örnek kimliklendirme işlemini de tamamladıktan numuneyle birlikte yazıcıdan aldığınız çıktıyımerkezimize gönderiniz.

III. test istek formunu doldurunuz. 1 nüshasını saklayınız. Üstte kalan nüshayı numuneyle birlikte merkezimize ulaştırınız.
ÇALIŞMA PROGRAMI

Merkezimizde yapılan testlerin tümünün çalışma programı test katalogunda verilmiştir. Kitapçıkta yazılı test programının doğru değerlendirilmesi test sonucunun ne zaman çıkacağının hesaplanması bakımından çok önemlidir.

Günlük Testler

  Geliş Saati Rapor Tarihi Rapor Saati
       
Pazartesi-Cuma <15:00 Aynı gün 18:00
>15:00 1 gün sonra 13:30
       
Cumartesi <12:00 Aynı gün 16:00
>12:00 Pazartesi 13:30

 
Programlı Testler

Pazartesi – Cumartesi <15:00  Aynı günün programına

dahil olur

     
Pazartesi – Cumartesi >15:00  1 sonraki günün programına

dahil olur

Sonuçlar onaylanır onaylanmaz “web” üzerinden görmeniz mümkündür.

REFERANS ARALIKLARI

Örnek kimliklendirmesinin doğru yapılması referans aralıklarının doğru oluşturulması için son derece önemlidir. Bu sebeple örneğe ait doğum tarihi, cinsiyet, gebelik, menopoz gibi durumları istek formunda veya test giriş ekranlarında belirtiniz. Özellikle bebek ve yeni doğanlarda “doğum tarihinin (gün/ay/yıl ) biçiminde eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için merkezimizi arayınız.