Ağır Metal Check Up

Ağır Metal Tarama-1

BAKIR (Cu)

 

Kaynaklar: Çeşitli gıdalarda (en çok bakır susam, kaju, soya fasulyesi ve ıspanak), içme suyu ve havada bulunur.

Eksikliği; Kansızlık, vücut direncinin azalması, deride yara ve egzama, saç dökülmesi, iştahsızlık ve çarpıntıya neden olur.

Fazlalığı; Kusma ve ishale, karaciğer, böbrek hasarına, depresyon ve hipertansiyona neden olur. Kanser riskini arttırır.

Gebelik sırasında östrojen ve doğum kontrol hapları kullanıldığında bakır düzeyleri yükselir.

 
ÇİNKO (Zn)

 

Kaynaklar: Ispanak, kuzu ve sığır eti, mantar, susam, kabak çekirdeği ve yoğurt

Eksikliği; Dermatit, ishal, saç dökülmesi, zihinsel bozukluklar, sık sık enfeksiyona yakalanma, büyüme geriliği, hipogonadizm, prostat büyümesi, oligospermi, testosteronda azalma, tad duyusunda azalmaya neden olur.

Fazlalığı; Bağışıklık sisteminde zayıflama, kusma, ishal, mide ağrısı, gözlerde ve ciltte sarılık, halsizlik, baş dönmesi, özellikle çocuklarda anemiye neden olur. Demir ve bakırın vücutta eksilmesine neden olur. 

SELENYUM (Se)

 

Kaynaklar: Balık ve kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et ve et ürünleri, tavuk, tam buğday ürünleri

Eksikliği; Kanser, kalp hastalıkları, özellikle çocuklarda ve gelişim çağındaki ergenlerde gelişme bozuklukları, enfeksiyonlar, karaciğer hasarı, kolesterol seviyesinde artış ve kısırlığa neden olur.

Fazlalığı; Artirit, tırnaklarda kırılma, ağızda metalik tat, sindirim sistemi bozuklukları, saç dökülmesi, cilt dökülmeleri, cildin pul pul ve sarımsı renk almasına neden olur.

KURŞUN (Pb)

 

Kaynaklar: pil, akü, ekzoz dumanı, plastik ve metal oyuncaklar, plastik yemek kutuları, takılar, porselen-seramik eşyalar, elektronik tertibatlar, toprak, boru tesisatları, mobilyalar, makyaj malzemeleri, saç boyası, boyanmış yüzeyler, su.

Eksikliği; herhangi bir hastalığa neden olmaz.

Fazlalığı;  Parmaklar, el ve ayak bileklerinde güçsüzlük, kan yapım sürecinin bozulması sonucu anemi (kansızlık), hipertansiyon, hafıza kaybı ve konsantrasyon problemleri,  beyin ve böbrekler hasar, erkeklerde sperm yapımında azalma, dişetlerinde çizgilenmeye (Burton çizgisi) neden olur.

   
KADMİYUM (Cd)

 

Kaynaklar: Pil, boya, sigara dumanı, plastik ve kimyasal ürünler.

Eksikliği; herhangi bir hastalığa neden olmaz.

Fazlalığı; Kemiklerde kalsiyumun yerine geçerek kırılmalara, böbrek fonksiyonlarının bozulmasına, akciğerde akut iltihaplanmalara, solunum güçlüğüne, prostat, akciğer ve mesane kanserine neden olur.

Farketmediğimiz Tehlike

Ağır metaller ve vücudumuzdaki etkileri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz. Bazıları faydalı iken, bazıları inanamayacağınız kadar zararlı.

Evden Kan Alma

Tüm bu testleri ev ortamında örnek vererek yaptırabilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest