HPV ve Rahim Ağzı Kanseri

hpv analizi

Rahim ağzı kanserini taramasında yeni bir test

Kadınlarda en sık rastlanan kanserlerden birisi de rahim ağzı kanseridir. Bilindiği gibi rahim ağzı kanserinin gelişmesinde rol oynayan en önemli etkenlerden biri Human Papilloma Virus (HPV) dür. Bununla birlikte özellikle kadınlarda genital sistem enfeksiyonlarına da sebep olmaktadır. HPV, genital bölgede bulunan ve cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıktır. Bugüne kadar HPV’nin 100’den fazla tipi tanımlanmıştır. Bu tiplerden bazıları vücudumuzda sadece siğil dediğimiz lezyonların oluşmasına sebep olurken, bir kısmı ise kadınlarda rahim ağzı kanseri oluşmasında rol oynamaktadır. Meydana gelen lezyonların çoğu iyi huyludur ve sadece kozmetik olarak rahatsızlık verir. ABD’de yapılan bir araştırma sonucunda her yıl yaklaşık 1.000.000 yeni HPV vakası saptandığı ortaya çıkmıştır. Yine yapılan bir araştırma sonucunda son 15 yılda HPV vakalarının yaklaşık 5 kat arttığı saptanmıştır.

HPV, cilt veya mukozların teması sonucunda bulaşan bir virüstür. Siğiller genellikle virüs alındıktan 3-6 ay sonra ortaya çıkar. Bu dönemden önce klinik muayene sırasında başka herhangi bir belirti vermeyebilir. Kadınlarda siğiller genital veya anal bölgede bulunabilir.

HPV pozitif vakalar veya yıllık jinekolojik kontrol sırasında alınan örnekler sonucunda şüpheli görülen vakalarda HPV tip tayini yaparak virüsün kanserojen olup olmadığının anlaşılması son derece büyük öneme sahiptir. Merkezimizde HPV tip tayini için özel tasarlanmış “micro array chip”ler sayesinde hem analiz süresi çok kısalmış hem de yanılma payı tamamen sıfırlanmıştır. Micro array chip yöntemiyle HPV tiplerinin en sık görülen ve içerisinde yüksek dercede kanser oluşmasına sebep olan tiplerin tamamının bulunduğu 35 tanesi otomatik olarak saptanmaktadır.

HPV DNA PCR testi sayesinde serviks kanseri için risk altında olan kadınlar çok daha erken tanı aldıkları için kansere bağlı mortalite ve morbidite oranı çok düşük olmaktadır. Yapılan bir diğer çalışmada HPV testinin de yardımıyla CIN II fazında yakalanan kadınların sayısının daha arttığı saptanmıştır.

Maçka e-LAB moleküler tanı bölümü olarak HPV tanı ve tip tayininde de meslektaşlarımıza yardımcı olmak için tam otomatize micro-array chip cihazını da laboratuvarımıza dahil ettik. Bu sayede sadece 3 günde hastanın HPV genotipini ve risk grubunu belirliyoruz.

HPV hakkında;

Kombine cervikal sitoloji ve HPV DNA tayini)

Son yıllarda serviks kanseri taramasında birçok merkezde kombine test uygulamasına geçilmiştir.

Kombine test=servikal sitoloji + HPV DNA PCR testi

Özellikle 30 yaş ve üzeri kadınlarda kombine test ile tarama yaklaşımı giderek daha da yaygın hale gelmekte ve sadece sitolojiyle yapılan taramanın yerini almaktadır. Bu sayede hem PCR ile HPV taramasının yüksek hassasiyetinden hem de sitolojinin yüksek özgüllüğünden faydalanılmaktadır. Bu sayede CIN II ve daha yüksek evredeki vakaların atlanma ihtimali 1/1000’den daha aza inmektedir. 2003 yılında kombine testin ilk tercih olarak kullanılması FDA tarafından da onaylanmıştır.

Kombine tarama testinde yaklaşım

Sitoloji
HPV DNA PCR
Önerilen takip protokolü
Negatif
Negatif
Rutin tarama 2-3 yılda 1
Negatif
Pozitif
6 ay içerisinde kombine testin tekrar edilmesi
Negatif
Sitolojinin 12 ay içerisinde tekrar edilmesi
ASCUS Pozitif
Kolposkopi
ASCUS dan daha fazla

Pozitif veya negatif
Kolposkopi

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest