Kalp ve Beyin Sağlığı

kalp beyin

plac testKALP KRİZİ RİSKİNİZİ ÖĞRENİN

Yetişkinlerin birçoğunda yüksek kolesterole bağlı damar duvarında biriken yağlar, plak denen oluşumlara sebep olurlar. Damar duvarında biriken yağ plakları zaman içinde bazı iltihabi reaksiyonları tetikleyerek, damar duvarının daralmasına sebep olur. Damar duvarındaki plaklar ani kan basıncı değişikliklerine bağlı yapışık olduğu yerden koparak daha uçta daha dar damarları tıkayabilir. Bunun sonucunda da kalp damarları tıkandığında kalp krizi, beyin damarları tıkandığında ise inme veya felçler ortaya çıkar. Kalp krizlerinin %68’i bu şekilde plakların kopması ve daha dar damarları tıkamasıyla ortaya çıkar.

Damar duvarında oluşan bu plaklar kişide herhangi bir belirti vermez. Bu yüzden hasta kişilerin çoğu bu durumun farkında olmazlar.

Bu durumu önceden saptamak mümkün müdür?

PLAC test yardımıyla iltihaplanan damar duvarından salgılanan bir enzimin aktivitesindeki artış sayesinde damar tıkanıklıklarını önceden saptamak mümkündür. Eğer kişide yüksek tansiyonla birlikte PLAC test seviyesi de yüksekse kalp krizi riski 6 kat artmış demektir. Yapılan çalışmalarda kalp krizi riski ihtimali bulunan kişilerde PLAC test seviyesi 200 ng/mL altında seyrettiğinde vakaların %95inde 4 yıl içerisinde kalp krizi geçirmediği görülmüştür.

Kalp damar hastalıklarının ön tanısında kullanmak amacıyla bulunmuş, FDA tarafından onaylı tek analiz PLAC testtir.

PLAC testin diğer analizlerden farkı nedir?

Damara spesifik bir enzim olduğu için, hs-CRP gibi vücudumuzdaki diğer rahatsızlıklardan (enfeksiyon, obezite, sigara içme, sistemik hastalıklar)etkilenmez.

Bağımsız risk faktörü olduğu için yüksekliği erken tanı için son derece önemlidir.

KİMLER PLAC TEST ÖLÇTÜRMELİDİR?

Kolesterol seviyeleri sınırda olan kişiler ilaç tedavisine başlamadan önce mutlaka PLAC test seviyesine baktırmalıdırlar. Ayrıca her kolesterol seviyesi yüksek kişi kalp krizi geçirecek diye bir kural yoktur. Dolayısıyla kan kolesterol seviyeleri risk altındaki kişileri direkt olarak belirleyemezken PLAC test ile kalp krizi veya felç riski olan hastalar önceden saptanabilir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

  1. Yüksek kan basıncı
  2. Ailesel yatkınlık
  3. Diyabet
  4. Kilolu olmak
  5. Sigara içenler
  6. Sınırda veya yüksek kolesterol seviyesi olanlar
  7. Metabolik sendrom
  8. Fiziksel aktivite azlığı

PLAC TEST YORUMU

Düşük Risk grubu             PLAC test  <200 ng/mL

Sınırda Risk grubu            PLAC test  = 200 – 235 ng/mL

Yüksek Risk Grubu           PLAC test  >235 ng/mL

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest