Kadın Sağlığı Erkek Sağlığı

Sperm Analizleri

sperm analiziSperm analizi, penisten gelen sıvı ve içeriğinin miktar ve kalite yönünden değerlendirilmesi işlemidir.

Bu test ile verilen örneğin sıvı kısmı ve mikroskobik olarak görülebilen hareketli hücreler olan spermler analiz edilir.

Sperm analizi; erkek üreme potansiyelinin değerlendirilmesinde yapılan en önemli ve ilk başvurulan laboratuvar testidir.

Testosteron:Testosteron, erkeklerde cinsel özelliklerin ve vücudun gelişimini sağlayan steroid bir hormondur. Ergenlik dönemi ile salgılanmaya başlayan testosteron, erkek çocukların seslerinin kalınlaşmasına, kaslarının ve cinsel organının gelişimine, sperm yapımının artışına ve vücudun kıllanmasına yol açar.

Erkeklerde 40 yaşlarında testosteron seviyeleri en yüksektir. Yaş ilerledikçe erkeklerde testosteron seviyesi düşmeye başlar. Testosteron testi, genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

Genel olarak semen örneğini elde etmek için masturbasyon yönemiyle geniş ağızlı ve steril bir kap içerisinde meninin toplanır.Verilen sperm örneğinde miktar, pH’sı, rengi, lökosit varlığı, likefaksiyonu süresi morfolojik yapısı gibi özellikler dikkate alınır. Sperm sayımı, sperm hareketliliği ve sperm yapısı titizlikle incelenir.

Sperm sayısı ve hareketliliği kullanılan ilaçlara, strese, çevresel faktörlere, sigara ve alkol tüketimine bağlı olarak sperm testi sonucunuzu etkileyebilir. Sperm üretimi 2-3 ayda bir döngü halinde tekrarlanır. Sağlıklı sonuç elde etmek için 3-4 hafta ara ile 2 kez sperm testi incelemesi yapılmalıdır.